Milena Erbežnik Klanšek: V Tunjicah smo odkrili in blagoslovili spominsko ploščo padlim v I. svetovni vojni
V Tunjicah pri cerkvi sv. Ane so odkrili in blagoslovili spominsko ploščo krajanom Tunjic, ki so v času 1. svetovne vojne padli na bojiščih prve svetovne vojne. Pobudo za postavitev spominske plošče ob 100-letnici začetka prve svetovne vojne je dal Matevž Vrhovnik, po domače Žerjavov. Že pred leti si je prizadeval, da bi farani, ki so izgubili življenje v prvi svetovni vojni, vendarle dobili svoj skupni spomenik. Njegovi pobudi je prisluhnil tunjški župnik Jožef Razinger, ki jo je tudi finančno podprl. Spominsko ploščo je izdelal Rafko Rode s Škrjančevega, okvir za ploščo je delo pobudnika postavitve Matevža Vrhovnika, plošča pa je pritrjena na obnovljeni mrliški vežici, ki so jo, skupaj z ostalimi vaškimi krovci, kleparji, zidarjem ter pleskarjem, obnovili člani upravnega odbora Društva Samopomoči. Na spominski plošči je trinajst imen Tunjičanov, ki so padli na bojiščih prve svetovne vojne oziroma so za posledicami vojne umrli doma. Podatke o padlih je priskrbel vestni vaški kronist Ivan Nograšek, ki je na priložnostni slovesnosti ploščo tudi odkril.
Spominsko ploščo je odkril Ivan Nograšek | Jožef Razinger med slovesnim blagoslovom spominske plošče padlim Tunjičanom v I. svetovni vojni |
Milena Erbežnik Klanšek, predsednica Društva Tun'ški glas, ki je vodilo celoten projekt postavitve in izvedbo kulturnega programa, je povedala:
»Iz naše fare je bilo v prvo svetovno vojno vpoklicanih 88 fantov in mož. Odšli so na fronto proti Rusom v Galicijo ter na fronto proti Italijanom v hribe ob reki Soči. Vojskovali so se pod avstro-ogrsko vojsko. Vsakemu padlemu vojaku, za katerega so dobili obvestilo, je zvonilo z velikim zvonom, edinim, ki je ostal še v zvoniku. Zvonil jim je Šmidov oče, ker ostalih mož skoraj ni bilo v vasi.Danes se obeležuje spomin na dogodek izpred sto let, ko se je začela prva svetovna vojna. Dostojanstvo, ki so ga v sebi nosili naši predniki, ko so pogumno stopili v boj v veri za boljšo prihodnost svojega slovenskega naroda, sinov in hčera, prevzemimo tudi mi za današnji čas do domovine, vseh ljudi, ljudi, ki so z nami in do tistih, ki živijo v nas. Počastimo jih s ponosom. So vredni tega.«
Tagi/značke: občina Kamnik The Great War, Tunjice I. svetovna vojna cerkev sv. Ane